SUDJELOVANJE U KOLEKTIVNOM PREGOVARANJU

ZAHTJEV ZA KOLEKTIVNO PREGOVARANJE
SUDJELOVANJE U KOLEKTIVNOM PREGOVARANJU

                                                          

 

Hrvatska udruga ravnatelja osnovnih škola

10 040 Zagreb, Sv. Leopolda Mandića 55

                Zagrebu 19. 12 2016. god.

 

                                                                                 MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANA

                                                          

                                                                                            SINDIKAT HRVATSKIH UČITELJA

 

Predmet:        Zahtjev za sudjelovanjem u postupku pregovora oko Kolektivnog ugovora za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama.

 

            U svojstvu  predsjednika Hrvatske udruge ravnatelja osnovnih škola (dalje u tekstu: HUROŠ), koja udruga  broji preko 750 članova, podnosim zahtjev za sudjelovanjem predstavnika udruge HUROŠ  u postupku pregovora oko sklapanja novog Kolektivnog ugovora za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama.

            S obzirom da  se kolektivnim ugovorom uređuju prava i obveze zaposlenika škole koja se na posredan ili neposredan način isprepliću s pravima i obvezama  ravnatelja kao poslovodnih i stručnih voditelja školskih ustanova, smatramo da bi samim time bilo svrsishodno da se i predstavniku iz redova  ravnatelja omogući da kao jedna od ugovornih strana ravnopravno sudjeluje u postupku  pregovora  oko sklapanja novog  kolektivnog ugovora.

            Smatramo da je oko pojedinih  pitanja iz kolektivnog ugovora od kojih posebno ističemo pitanje zbrinjavanja tehnoloških viškova,  svakako potrebno  razmotriti i stajalište predstavnika ravnatelja, a sve u svrhu otklanjanja poteškoća  koje nastaju prilikom zapošljavanja.                     Zato predlažemo da se u povjerenstva za zbrinjavanje viškova uključi predstavnk udruge HUROŠ.

Ravnateljska populacija je postojećom praksom prema kojoj predstavnici ravnatelja nisu sudjelovali kao ravnopravna ugovorna strana u postupku oko sklapanja kolektivnog ugovora stavljena u nepovoljan položaj iz razloga što im se pojedinim odredbama kolektivnog ugovora nameću pravila postupanja u određenim situacijama na koja nisu u mogućnosti utjecati, dok s druge strane odgovaraju za sve možebitne  posljedice koje bi uslijedile uslijed takvih nametnutih pravila postupanja.

Također, treba spomenuti da su ravnatelji postojećom praksom zakinuti u odnosu na sve ostale zaposlenike kojima se kolektivnim ugovorom omogućuje ostvarivanje povlaštenih prava iz radnog odnosa, dok s druge strane,  ravnatelji ne samo da ne ostvaruju nikakva povlaštena prava, nego im je posebnim zakonom uskraćeno ostvarivanje i onih  osnovnih  prava iz radnog odnosa propisanih općim zakonom o radu zbog čega smatramo da bi i po tom pitanju, u pravcu  zaštite prava iz radnog odnosa ravnateljima, predstavniku ravnatelja bilo opravdano omogućiti sudjelovanje u postupku pregovora oko sklapanja novog kolektivnog ugovora.

Slijedom navedenog, predlažemo Naslovu da nakon što razmotri ovaj zahtjev, da isti usvoji  te omogući i prizna predstavniku ravnatelja status jedne od ugovornih strana u postupku pregovora i sklapanja oko novog  Kolektivnog ugovora za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama.

U očekivanju Vašeg odgovora, u ime svih članova Hrvatske udruge ravnatelja osnovnih škola, kao i u svoje osobno ime, zahvaljujem na razumijevanju i želim svima Vam čestit i blagoslovljen Božić te sretnu i uspješnu Novu 2017. godinu.

 

S poštovanjem,

                                                                                                              Predsjednik HUROŠ-a:        

                                                                                                               Nikica Mihaljević, prof.